الصحابة الکرام
الصحابة الکرام (3 جلد) کتاب ارزشمند صحابة الکرام، تألیف مرحوم علاّمه محقق آیة الله شیخ محمد علی احمدیان نجف آبادی متوفای 28 ذیقعده 1417. اولین اثر جامع در شرح حال اصحاب رسول الله بر مبنای رأی شیعه امامیه است. وی در این کتاب 567 نفر از صحابه را در 26 باب به ترتیب حروف معجم ترجمه کرده است. او در این اثر کوشیده نظر علمای شیعی را نسبت به اصحاب رسول الله تبیین نماید.
 بسمه تعالی
علاّمه مورخ و متتبّع مرحوم محمد علی احمدیان اصفهانی معروف به احمدیان نجف آبادی در سال 1340 هجری قمری مطابق با 1300 شمسی در شهر نجف آباد اصفهان چشم به جهان گشود و در 28 ذی العقده 1417 مطابق با 18 فروردین 1376 شمسی در نجف آباد رخت از جهان فرو بست و در مقبره شیخان قم دفن شد.
 در سال 1315 شمسی وارد حوزه علمیه اصفهان شد و دروس ادبیات را نزد اساتید حوزه فرا گرفت، در سال 1316 وارد حوزه علمیه قم شد و پس از فراگیری دروس ابتدایی و سطح عالی در سال 1320 پس از سقوط رضا شاه عازم سفر حج شده  سپس در نجف اشرف رحل اقامت گزید.
از جمله اساتید وی در ایران می¬توان از زعمای شیعه چون آیة الله شهاب الدین مرعشی نجفی، میرزا محمد علی ادیب طهرانی، حاج سید مرتضی علوی فریدنی، آیة الله سید محمد رضا گلپایگانی نام برد.
برخی از اساتید وی در عتبات عالیات شیخ عبد الحسین رشتی، سید جمال الدین گپایگانی، سید عبد الهادی شیرازی، سید مجتبی طباطبانی، حکیم شیخ میرزا باقر زنجانی ، سید ابوالقاسم خوئی، و شیخ عبد الرسول جواهر می¬باشند.
علیرغم شخصیت ممتاز معنوی ایشان شخصیت علمی ایشان نیز وی را از ممتازین زمانه خویش بر می¬شمرد.
برخی از آثار وی عبارتند از:
الصّحابة الکرام، تقریرات دروس خارج فقه و اصول مرحوم سید عبد الهادی شیرازی، رسالة فی قاعدة لا ضرر، رسالة فی الخمس (ناقص است)، رسالة فی القضاء، رسالة فی الدّیات، تحقیق کامل کتاب زبدة التفاسیر مولی فتح الله کاشانی صاحب تفسیر منهج الصادقین، تعلیقات بر کتاب نقد الرجال مرحوم میر مصطفی تفرشی، أربعون حدیثاً فی فضائل اهل البیت (ع)، فهرس أمالی الشیخ طوسی و طبقات المفسّرین که به «التنویر فی من صنّف فی التفسیر» نامگذاری شده است.
الصّحابة الکرام مجموعه سه جلدی است که مرحوم مؤلف سعی نموده تا عدول صحابه را از بین اصحاب رسول الله (صلی الله علیه و آله) رصد، شناسائی و معرفی نماید که البته با تعریفی که از عدالت صحابه می-دهد این مهم حسب وسع، احصاء گردیده است.
از نظر وی آن دسته از صحابه¬ای که بر منهج و طرق اسلامی هستند عادل هستند. به بیان دیگر عمل هر یک از صحابی، با سیره رسول خدا سنجیده می¬¬شود (سیره عملیه) که در صورت موافقت و مطابقت، صحابی عادل و إلاّ شخص صحابی غیر عادل است. پس ملاک و معیار در عدول و عدم عدول، عمل هر یک از صحابه است.
ویژگی منحصر به فرد کتاب الصّحابة الکرام نخستین بودنش درمعرفی صحابه امامیه است که از آن می¬توان به «تراجم الصحابة من أصحاب رسول الله» نام برد.
این مجموعه دارای یک مقدمه است که در آن مؤلف قائل به تساوی بین اصحاب شده است و در واقع تفاضل و عدم تفاضل بین اصحاب را در بخش عملکرد می¬داند یعنی عامل به سیره عادل است و لا غیر. سپس نظر جمهور اهل تسنن را در باب صحابه تبیین و پاسخ می¬دهد در آخر به هدف خود از تألیف کتاب که همان ترجمه صحابه شیعه است، می¬پردازد.
کتاب الصّحابة الکرام مرتب شده به ترتیب حروف معجم (الفبایی) در 26 باب که باب پایانی کتاب، باب الکنی (کنیة) می¬باشد.

 
 
امتیاز دهی
 
 


مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 639
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما