موسوعه شهید اول
موسوعه شهید اول

محمد بن مکّی عاملی مشهور به شهید اوّل (734-786هـ) عالم و فقیه بلند آوازه شیعه در قرن هشتم هجری است که در میان دانشمندان شیعه و سنّی جایگاه ممتاز دارد، مجموعه آثار او، از روز تألیف تا کنون مورد توجه خاص و عام و همچنین مورد استفاده اهل تحقیق بوده است.
این فقیه برجسته، نه‌تنها در فقه، بلکه در عرصه‌های دیگر دارای تألیفات ارزشمندی است.
تخلق به اخلاق الهی و ربانی، آگاهی از مذاهب فقهی اهل‌سنت، مبارزه با انحرافات اجتماعی و عقیدتی، جایگاهی ویژه‌ای به وی داده است. 
از مطالعه و بررسی زندگی و زمانه و حوادث دوران شهید اول، نکات بسیار مهمی درباره شخصیت آن فقیه فرزانه آشکار می‌گردد. شاید اولین و مهم‌ترین نکته درباره شهید اول، جامعیت علمی و اخلاقی و تکاپوی مستمر او در آموزش و گسترش احکام شریعت و علوم و اندیشه‌های شیعی در کنار تعامل سازنده با فقهای مذاهب اهل‌سنت است. او فقاهت را با فضیلت‌های اخلاقی توأم ساخته بود. به نیازهای زمانه و مردمان دوران خود توجه داشت؛ ازاین‌رو، هم به تألیف کتب فقهی همت گماشت که برخی از کتب فقهی او مانند لُمعه، هنوز در حوزه‌های علمیه شیعه مورد توجه و استفاده طلاب و فقها و محققان است و هم به تألیف آثار اخلاقی اهتمام داشت. همچنین او از تألیفات در حوزۀ کلام و عقاید نیز غافل نبود.
از گزارش‌های تاریخی برمی‌آید که زمانه شهید اول شاهد کشمکش‌های مذهبی، وقوع بلاهایی مانند قحطی، زلزله و بروز بیماری‌های واگیرداری چون وبا بود. با آنکه منازعات مذهبی در میان اهل‌سنت و شیعیان وجود داشت، شیوه مدبرانه شهید اول چنان بود که نزد همگان چهره‌ای مقبول و مورد احترام یافت. چنین مقبولیتی البته مرهون مجاهدات علمی و سفرهای متعدد و تعاملات سازنده او با عالمان اهل‌سنت بود. با آنکه در میان فقها سفرهای متعدد مرسوم و معمول نبود، شهید اول اهتمام فراوانی به هجرت‌های علمی داشت. هر جا که می‌شنید فقیه یا محدثی نامدار حضور دارد، خود را به او می‌رساند و از او استماع حدیث می‌کرد و اجازه نقل حدیث می‌گرفت.
این فقیه گران‌مایه علاوه بر اهتمام به تألیف کتب کلامی و اعتقادی، به مبارزه با منحرفان فکری مانند یالوشی که مدعی نبوت بود، پرداخت و با مجاهدات و مبارزات خود و شاگردانش فتنه یالوشی را خاموش کرد.
سفرهای متعدد شهید اول او را با رنج‌ها و خطرات و مشکلات سفر آشنا ساخت و باعث شد تا او ضرورت تأسیس حوزه علمیه در زادگاهش، را به‌خوبی لمس کند. ازاین‌رو اقدام به تأسیس مدرسه‌‌ای علمی در جزین، از توابع جبل‌عامل لبنان، کرد که نقطه عطف شکل‌گیری مدارس علمی دیگر در مناطق شیعی لبنان بود.
تلاش‌های خستگی‌ناپذیر شهید اول در عرصه‌های مختلف باعث شد تا عالمان بزرگ اسلامی از فخرالمحققین، شمس‌الأئمه کرمانی شافعی و ابن‌معیه تا محقق کرکی، شهید ثانی و علّامه مجلسی زبان به ستایش او بگشایند.
موسوعة الشهید الأوّل شامل 33 اثر از آثار شهید در موضوعات گوناگون فقهی، اصولی، کلامی، حدیثی است که در طول 15 سال شناسایی، گردآوری و تصحیح شده است. 21 جلد شامل 19 جلد آثار، یک جلد مدخل تحت عنوان «الشهید الأوّل، حیاته و آثاره» 
و یک جلد فهارس است که در سال 1388 همزمان با کنگره بزرگداشت شهیدین 
منتشر شد.

خرید از پژوهان اینجا
خرید از نشر     اینجا
برای مشاهده مقالات اینجا


 
فايلها
????????_??????.jpg 115.546 KB
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 412
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما