موسوعه شهید ثانی
موسوعه شهید ثانی موسوعه شهید ثانی
از شهید ثانی زین الدین بن علی عاملی 42 عنوان رساله به دست آمده كه در ضمن موسوعه به چاپ رسیده است. رسائل شهید ثانی در بردارنده موضوعات مختلف و متنوع فقهی، تفسیری، كلامی، اخلاقی، اصول فقه، درایه و رجال، حدیث، دعاء، اجازه‌نامه‌ها و مباحث گوناگون است.
جلد اول: مشتمل بر پنج رساله است:
1. كشف الریبة عن أحكام الغیبة: شهید در این رساله نخست به تعریف غیبت، اقسام و احكام آن پرداخته و روایاتی را كه از معصومین: نقل شده ذكر می‌كند.
این رساله به جهت اهمیتی كه داشته از زمان تألیف تاكنون مورد استناد علما و فقهای امامیه بوده است.
2. التنبیهات العلیّة علی وظائف الصلاة القلبیّة، مشهور به أسرار الصلاة:
در این رساله اسرار نماز و آداب آن مورد بحث قرار گرفته است.
شهید معتقد است نه تنها آداب ظاهری نماز از قبیل طهارت، آراستگی، نماز اول وقت به جماعت بسیار مهم است بلکه آداب معنوی آن مانند حضور قلب و قربت و امثال آن در نماز مهمتر بوده و نمازی خواست خداست که با توجه و تأثیرگذار باشد. وی روایات بسیاری را در این زمینه نقل كرده است.
3. مسكّن الفؤاد
در برخی از منابع در شرح حال شهید ثانی آمده است وی دارای فرزندان بسیاری بوده كه همگی بجز یک فرزند كه آن هم امیدی به زنده بودنش نبوده است از دنیا رفتند.
چنانچه خود در كتاب آورده این امر موجب شد تا در صدد تألیف كتابی بر آید كه هم برای خود و هم برای دیگران مایه آرامش و كاهش آلام باشد. از این رو در این رساله احادیثی از پیامبر اكرم9 و حكایاتی از حالات اهل كمال و اشخاص بلندمرتبه گرد‌آورده تا شاید باعث برطرف نمودن رنج مصیبت‌دیدگان گردد.
4-5. البدایة في علم الدرایة 
بنا بر قول مشهور شهید ثانی نخستین كسی است كه در علم درایه كتاب نوشته است.
رساله شامل مقدمه‌ای در بیان اصول و اصطلاحات درایة الحدیث همچون معنی خبر، حدیث، اثر، متن، سند، اسناد و تفاوت میان آنها است و پس از آن در چهار باب مباحث مطرح می‌شود كه عبارتست از:
1- اقسام حدیث 2- روایات مقبول و روایات مردود 3- تحمل حدیث و راه‌های آن 4- اسامی رجال حدیث و طبقات آنها.
جلد دوم: كه در بردارنده 24 رساله است عمدتاً فقهی است و مباحثی از قبیل: تقلید میت، عدالت، نیت، نماز جمعه، احكام حج و عمره، طلاق غائب و میراث در آن مطرح شده است.
بخش پایانی با چند رساله شامل پاسخ‌های شهید ثانی به پرسش‌های مطرح شده است. این پرسش‌ها از سوی عالمانی چون: شكر بن حمدان، ابن طرّاد حسینی، شیخ احمد مازحی و برخی دیگر مطرح شده که در موضوعات مختلف فقهی است و شهید مشروحاً به آن پاسخ داده است.
جلد سوم: با 13 رساله در موضوعات گوناگون است مانند: تفسیر آیه بسم الله، واجبات عینی، شرح حدیث الدنیا مزرعة الآخره، اجماع در زمان غیبت، حاشیه بر خلاصة الأقوال علّامه حلّی و رجال ابن داود و اجازات و بلاغات.
از نكات مهم و قابل توجه در مبحث تراجم و رجال زندگی‌نامه خود نگاشته شهید ثانی است. وی در این اثر به مسافرت‌های خود به برخی از بلاد اسلامی از جمله مصر، عراق، عتبات عالیات، استانبول مركز دولت عثمانی پرداخته و از مشایخ و اساتیدی كه بهره برده، یاد كرده و به بیان پاره‌ای از جزئیات سفر نیز اشاره نموده است. 
خرید از پژوهان 
 اینجا 
 خرید از نشر  اینجا 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 461
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما