کاشف الغطاء
موسوعه کلامی کاشف الغطاء
علّامه شیخ محمد الحسین آل كاشف الغطا در جهت گسترش و تثبیت فرهنگ و معارف اهل بیت:، در حوزه نجف تحولات نوینی را در روش‌ها و شیوه‌های عرضه علوم دینی ایجاد كرد و با توجه به رویکرد حوزه بر فقه و اصول، جایگاه مناسب‌ تری را برای علم كلام و فلسفه در حوزه آموزشی نجف ایجاد كرد. ایشان علاوه بر به‌کارگیری این شیوه نوین، با قلم و بیان در عرصه‌های مختلف علمی، دینی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی به فعالیت پرداخت.
وی هماره با انحرافات و بدعت‌های مذهبی وهابیت، بهائیت، مسیحیت، و مادی‌گراها به مبارزه برخاست و آثار مبارکی به یادگار گذاشت که مجموعه کلامی از جمله آنهاست. 
عناوین مجموعه کلامی 
۱. المدخل الأوّل: الإمام کاشف الغطاء حیاته و آثاره = این کتاب در هفت بخش: زندگی‌نامه علمی، سیاسی، اخلاقی... و آثار علمی کاشف الغطا نگاشته شده است.
۲. المدخل الثاني: عقود حیاتی، الرحلة الحجازیة و الحرکة الجهادیة= این مدخل مشتمل سه آثار خود نوشته کاشف الغطا پیرامون زندگی‌نامه و سفر‌های علمی، سیاسی و جهادی است.
۳. الدین والإسلام ج 1: شامل 3 فصل است 1. إثبات صانع 2. إثبات توحید و ادله آن3. عدل الهی 
۴. الدین والإسلام ج 2: فصل چهارم آن در برهان وجوب بعثت و نبوت، عصمت انبیا، معجزه و... است.
۵. الدین والإسلام ج 3: درباره زندگانی پیامبر اعظم و از پنج مسلک تشکیل شده است: 1. دلایل نبوت پیامبر 2. به بیان ارهاصات بدو تولد تا بعثت 3. از بعثت تا هجرت به مدینه 4. از هجرت تا رحلت 5. معجزات.
۶. أصل الشیعة و أُصولها= این اثر در سال 1350‌ھ. با هدف پاسخگوئی به توهین‌ها، تهمت‌ها و افتراهای برخی مغرضین و جاهلین نسبت به شیعه و لغزش‌های جرجی زیدان و همچنین جوابی به سمپاشی‏های مجامع علمی، فرهنگی مصر به ویژه نوشته‌های احمد امین مصری است 
این اثر به دو بخش تقسیم شده: بخش نخست پیرامون پیدایش و گسترش تشیع و بخش دوم درباره افکار و عقاید شیعه است
۷. الفردوس الأعلی= این جلد شامل مسائل و نکات مهم اعتقادی، فقهی، فلسفی، تفسیری و اسرار برخی از عبادات و سؤال‌های ارسالی به ایشان است.
۸. جنّة المأوی= مجموعه‌ای است متشکل از سخنرانی‌ها، مقاله‌ها و تعدادی سؤال و جواب که بیشتر حول مباحث چهارده معصوم: است.
۹. المطالعات و المراجعات و الردود و النقود ج1= رد کاشف الغطاء بر نقد امیر ریحانی و انستاس کرملی به کتاب الدین و الإسلام و پاسخ به نامه‌های امین ریحانی در این باره و... .
۱۰. المطالعات و المراجعات و الردود و النقود ج 2=نقد کتاب تاریخ آداب اللغة العربیّة نوشته جرجی زیدان و... است.
۱۱. المطالعات و المراجعات و الردود و النقود ج3= دربردارندۀ ده رسالۀ نقد کاشف الغطاء در موضوعات مختلف است مانند: عین المیزان في رد رساله میزان الجرح والتعدیل جمال الدین قاسمی، نقد بر کتاب نظام الطلاق في الإسلام احمد محمد شاکر، نقد بر کتاب مقائیس اللغة و... 
۱۲. الدروس الدینیّة =6. الدروس الدینیّة أو مبادئ الإیمان دارای سبکی نو و مختصر بوده، در سه باب تنظیم شده است. باب نخست شامل 18 درس است با عناوین: حقیقت ایمان، ایمان صحیح، إثبات صانع، توحید صانع و نظریه وحدت وجود، عدل اعتقادی، معاد جسمانی، نبوت، صفت پیامبران و أئمه دوازده‌گانه.
باب دوم در فروع دین است با22 درس که از احکام آب آغاز و با بحث خمس پایان می‌یابد.
باب سوم از هفت درس تشکیل شده و مباحثی چون آداب و اخلاق، دروغ، اسراف، صحت و سلامتی، میانه‌روی در غذا خوردن و... را شامل می‌شود.
۱۳. الآیات البیّنات والتوضیح =.الآیات البیّنات في قمع البدع و الضلالات
بخش اول این کتاب حاوی چهار رساله باارزش و مهمّ از رساله‌های کاشف‌الغطاست به نام‌های المواکب الحسینیّة؛ نقض فتاوی الوهابیّة؛ ردّ الطبیعیّة و خرافات البابیّة. 
بخش دوم کتاب «التوضیح في بیان حال الإنجیل» به بررسی دقیق و علمی انجیل و حقیقت مسیح از نگاه قرآن و اناجیل می‌پردازد و تناقضات و افسانه‌های نادرست کشیشان و آشنایی با نویسندگان اناجیل را به طور منطقی، ریشه‌ای و مستند بررسی کرده است.
14.الفهارس: 1. فهرست آیات کریمه2. فهرست احادیث شریفه 3. فهرست اسماء معصومین: 4.فهرست کتاب‌ها در متن 5. فهرست اعلام 6. فهرست اماکن و بقاع متبرکه 7. فهرست ادیان 8.فهرست جماعات و قبائل9. فهرست اشعار 10. فهرست مصادر تحقیق.

خریداز پژوهان اینجا 
خرید از نشر    اینجا
 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 434
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما